اتوماسیون صنعتی

 

در بسیاری از صنایع برای کاهش نیروی انسانی، افزایش سرعت کار و بالا بردن کیفیت محصول از تجهیزاتی برای کنترل و هدایت بخش‌های مختلف استفاده می‌کنند که به آن تجهیزات، اتوماسیون صنعتی می‌گویند. در واقع هدف از اتوماسیون صنعتی کنترل بخش‌های مختلف یک صنعت و هدایت اطلاعات و آمارها بدون دخالت انسان است که کاملاً دقیق انجام می‌شود. استفاده از اتوماسیون‌های صنعتی در صنایع مختلف علاوه بر بهبود کیفیت محصول در میزان تولیدات آن صنایع نیز تأثیر گذار است. در اتوماسیون صنعتی تمام اطلاعات و آمارها درون یک نرم‌افزار یارانه‌ای ذخیره و کنترل و هدایت می‌شود. کامپیوترها یکی از انواع اتوماسیون صنعتی هستند که با کنترل و هدایت تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی باعث تولید محصولات با کیفیت در کمترین زمان می‌شوند. در این مقاله به معرفی انواع اتوماسیون صنعتی و اجزاء تشکیل دهنده آن می‌پردازیم. در ادامه با تأمین صنعت همراه باشید.

 

انواع اتوماسیون صنعتی

کاربرد زیاد اتوماسیون‌ها در صنایع مختلف باعث شده است که انواع مختلفی از اتوماسیون‌های صنعتی برای کنترل و هدایت بخش‌های مختلف صنایع تولید شوند. اتوماسیون صنعتی بر اساس نوع صنایع به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

اتوماسیون کارخانه PROCESS AUTOMATION

اتوماسیون‌های کارخانه برای صنایعی که میزان جا به جایی و حرکت زیاد است استفاده می‌شوند. برای مثال در کارخانه‌هایی مثل ساخت قطعات ماشین، لوازم یدکی، بسته بندی محصول و…از اتوماسیون کارخانه برای کنترل بخش‌های مختلف و فعالیت‌ها استفاده می‌شود. پارامترهای مهم در اتوماسیون کارخانه عبارتند از سرعت، وزن، رنگ، زمان و تعداد که توسط اتوماسیون‌ها بررسی می‌شوند.

اتوماسیون فرایند FACTORY AUTOMATION

اتوماسیون‌های فرایند معمولاً در صنایعی که میزان رفت و آمد و تحرک کم است استفاده می‌شوند. در این صنایع بیشتر فعالیت‌ها به صورت استاتیک انجام می‌شود. در واقع در اتوماسیون فرایند پارامترهایی مانند دما، سطح، فشار، دبی و رطوبت که در تولید که محصول تأثیر گذار هستند، کنترل و بررسی می‌شوند.

اتوماسیون صنعتی

اجزای تشکیل دهنده اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون‌های صنعتی برای کنترل فعالیت‌ها و دستگاه‌ها در صنایع، از بخش‌های مختلفی ساخته می‌شوند که هر کدام از این اجزا، وظیفه خاصی را بر عهده دارند. اجزای تشکیل دهنده اتوماسیون صنعتی عبارتند از:

PLC یا کنترل کننده

مهم‌ترین جز اتوماسیون صنعتی، PLC است که در کنترل و مدیریت فرایندهای مختلف نقش دارد. کنترل‌کننده در واقع قطعه‌ای است که در فرایندهای بزرگ که بسیار دقیق و حساس هستند و کنترل سریع فرایند، از دست انسان برنمی‌آید به جای انسان فعالیت می‌کنند. وظیفه PLC در اتوماسیون صنعتی، ذخیره اطلاعات ورودی، پردازش و ذخیره اطلاعات و انتقال آن به خروجی برای تولید محصول و هدایت بخش‌های مختلف است.

مانیتورینگ صنعتی و HMI

مانیتورینگ صنعتی فضایی برای HMI است که بستری را برای مشاهده فرایند تولید و وضعیت آن فراهم می‌کند. در واقع HMI  قطعه‌ای است که درون مانیتورینگ قرار می‌گیرد و به عنوان یک رابط بین انسان و ماشین، باعث انتقال اطلاعات، تغییر مقادیر تولید و انتقال اطلاعات و فعالیت‌ها به PLC  می‌شود.

شبکه صنعتی

یکی از اجزای تشکیل دهنده اتوماسیون صنعتی، شبکه‌های صنعتی هستند که با ایجاد ارتباط بین تجهیزات مختلف، باعث انتقال اطلاعات با ظرفیت‌های بالا می‌شوند. شبکه صنعتی با کاهش حجم سیم کشی، امکان عیب یابی بالا، امکان ارسال داده‌ها به محل‌های دور، ارسال و دریافت داده‌ها و به اشتراک گذاشتن داده‌های فرایند صنعتی باعث بهبود فعالیت‌های یک صنعت نیز می‌شوند.

تابلو کنترل

تابلو کنترل در واقع یک صفحه فلزی در اتوماسیون‌های صنعتی است که تمام اجزای کنترلی را روی خود جای داده است و وظیفه محافظت و نگهداری از بخش‌های مختلف را بر عهده دارد. تابلوهای کنترلی یکی از اجزای بسیار مهم اتوماسیون صنعتی هستند که باید از ایمنی و مقاومت بالایی برخوردار باشند تا بتوانند از اجزای مختلف اتوماسیون صنعتی محافظت کنند. برق گیر، ترانسفورماتورهای ایزوله، نویز گیر و موارد دیگر، تجهیزاتی هستند که از آسیب دیدن تابلو کنترل در برابر عوامل مختلف جلوگیری می‌کنند.

اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی

مزایای استفاده از اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون‌های صنعتی بسیار پر کاربرد هستند و پر کاربرد بودن آن باعث شده است که امروزه در بسیاری از صنایع مختلف برای کنترل و هدایت بخش‌های مختلف از اتوماسیون صنعتی استفاده کنند. مزایای استفاده از اتوماسیون صنعتی در صنایع مختلف عبارتند از:

کاهش هزینه

یکی از مهم‌ترین مزایای اتوماسیون صنعتی در صنایع، کاهش هزینه است. در واقع اتوماسیون‌های صنعتی با افزایش سرعت کار، بهبود کیفیت محصول و کاهش نیروی انسانی برای انجام فعالیت‌ها باعث کاهش هزینه‌ها در صنایع مختلف می‌شوند.

افزایش کیفیت محصول

از دیگر مزایای اتوماسیون‌های صنعتی در صنایع تولیدی، بهبود و افزایش کیفیت محصولی است که تولید می‌شود. در اتوماسیون‌های صنعتی با ارتباط، کنترل و هدایت سریع بخش‌های مختلف صنایع، باعث افزایش کیفیت محصول می‌شوند. همچنین نبود خستگی نیروی کار و استفاده از اتوماسیون صنعتی به جای نیروی انسانی و کاهش خطای انسانی، باعث افزایش کیفیت محصول تولید شده می‌شوند.

افزایش محصول تولیدی

اتوماسیون صنعتی با ارتباط سریع بین بخش‌های مختلف تجهیزات و کنترل و هدایت آن‌ها برای تولید محصول در مدت زمان کم باعث افزایش محصول در تولیدی‌ها می‌شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *