کلید حرارتی زیمنس

کلید حرارتی زیمنس یکی از انواع کلیدهای حفاظتی است که معمولاً برای قطع زیر بارها و قطع و وصل الکتروموتورهای سه فاز استفاده می شود. الکتروموتورها ممکن است به دلیل اتصال کوتاه یا جریان اضافه بار داغ شوند. کلیدهای حرارتی با قطع جریان مغناطیسی و جریان حرارتی از الکتروموتورها محافظت می کنند و مانع از آسیب آن می شوند. در واقع زمانی که اختلاف جریان بار در الکتروموتور ها ایجاد شود، کلیدهای حرارتی زیمنس به عنوان محافظ با قطع جریان ها از موتور ها محافظت می کنند. در این مقاله به بررسی کلید حرارتی زیمنس، انواع و ویژگی های آن نیز می پردازیم. در ادامه با شرکت تأمین صنعت همراه باشید.

 

ساختار کلید حرارتی زیمنس

به طور کلی برای ساخت کلید حرارتی زیمنس از دو فلز با جنس های متفاوت استفاده می شود. معمولاً از فلزهایی برای ساخت کلید حرارتی زیمنس استفاده می شود که ضریب انبساط آنها نیز متفاوت است. همچنین در ساختار کلید حرارتی زیمنس از عنصر بی متال (دیسک دو فلزه) استفاده می شود. بی متال ها در هنگام گرم شدن به سمت فلزی که دارای ضریب انبساط کمتری است، خم می شوند. کلید حرارتی از بخش های دیگری مانند شستی های قطع و وصل، ترمینال های اتصال برق ورودی و کابل موتور، کلید تست و پیچ تنظیم جریان نیز تشکیل می شوند.

کلید حرارتی زیمنس

کلید حرارتی زیمنس

نحوه عملکرد کلید حرارتی زیمنس

در کلید حرارتی زیمنس از دو فلز با ضریب انبساط متفاوت و بی متال استفاده می شود. در صورتی که تیغه های فلزی به دلیل اضافه بار یا اتصال کوتاه و عوامل دیگر گرم شوند، بی متال به سمت فلزی با ضریب انبساط کمتر خم می شود. در این زمان بی متال ها از طریق کنتاکت ها باعث قطع یا وصل شدن جریان نیز می شوند. در بسیاری از موارد برای جلوگیری از جرقه زدن و سوختگی محل اتصال، در بالا و پایین فلزات از دو آهن ربا استفاده می شود که نقش زیادی در سرعت عمل کلید حرارتی دارد.

 

ویژگی های کلید حرارتی زیمنس

کلید حرارتی زیمنس با توجه به نوع ساختار و نحوه عملکرد در انواع مختلفی تولید می شود. ویژگی ها و کاربرد هر یک از کلیدهای حرارتی متفاوت است و با توجه به قدرتی که دارند برای موتورهای مخصوصی استفاده می شوند. با این وجود شرکت زیمنس ویژگی های مشابهی را برای کلید های حرارتی خود در نظر می گیرد که عبارتند از:

  • رنج جریان کلید های حرارتی زیمنس بین 80 تا 100 آمپر است که با توجه به قدرت کلید این مقدار انتخاب می شود.
  • بیشتر کلید های حرارتی زیمنس توانایی جریان قطع لحظه ای را نیز دارند. قدرت این جریان قطع لحظه ای حدوداً 1300 آمپر است.
  • کلید های حرارتی در زمان اتصال کوتاه باعث قطع جریان مغناطیسی می شوند و از داغ شدن نیز جلوگیری می کنند. جریان این اتصال کوتاه حدوداً 65ka است.
  • کلیدهای حرارتی زیمنس با مکانیزم روتاری کاملاً همخوانی دارند.
  • یکی از ویژگی های بارز کلیدهای حرارتی، تنوع جریان آن است. تنوع بالای جریان حرارتی و تنظیم حدود جریان باعث شده است که تنها از یک کلید حرارتی برای حفاظت از انواع موتورها استفاده کرد.
کلید حرارتی زیمنس

کلید حرارتی زیمنس

فواید استفاده از کلید حرارتی زیمنس

استفاده از کلید حرارتی زیمنس دارای مزایایی است که باعث شده است امروزه برای محافظت بسیاری از الکتروموتورها از آن استفاده شود. فواید استفاده از کلید حرارتی زیمنس عبارتند از:

  • نسبت به بی متال ها دارای امنیت بیشتری هستند و در مدت زمان کوتاهی به طور مستقیم باعث قطع موتور می شوند.
  • در صورتی که میزان جریان مدار بالا باشد، از کلیدهای حرارتی برای حفاظت موتور استفاده می شود.
  • در برابر بارهای لحظه ای و زیر بارها از مقاومت بالایی برخوردار هستند و باعث قطع جریان زیر بارها نیز می شوند.
  • کلیدهای حرارتی در انواع مختلفی تولید می شوند و برای محافظت در برابر جریان های مختلف قابل استفاده هستند.

 

مقایسه کلید حرارتی زیمنس و بی متال

اگرچه کلید حرارتی زیمنس و بی متال عملکردی شبیه به هم دارند اما تفاوت هایی بین این دو دستگاه وجود دارد در ادامه به توضیح آن می پردازیم. کلید حرارتی زیمنس و بی متال در برابر اختلاف جریان محافظت می کنند. با این وجود کلید های حرارتی زیمنس از قدرت و امنیت بیشتری نسبت به بی متال ها برخوردار هستند. کلید های حرارتی به طور مستقل باعث قطع جریان مغناطیسی و حرارتی نیز می شوند. بی متال ها تنها از جریان حرارتی محافظت می کنند. در واقع بی متال ها تنها باعث قطع مدار فرمان می شوند اما کلید های حرارتی باعث قطع شدن موتور نیز می شوند.

 

قیمت کلید حرارتی زیمنس

قیمت کلید حرارتی زیمنس به عوامل متعددی بستگی دارد. نوع کلید حرارتی، نحوه عملکرد، جنس بدنه، ساختار، قدرت، زمان قطع جریان، سرعت عمل و سایز آن در قیمت کلید حرارتی تأثیرگذار است. به طور کلی کلیدهای حرارتی زیمنس ساخت کشور آلمان هستند که به تولید بهترین لوازم الکتریکی می پردازند. همچنین قیمت کلید حرارتی زیمنس با توجه به نرخ دلار و نوسانات قیمت متفاوت است.

کلید حرارتی زیمنس

کلید حرارتی زیمنس

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی کلید حرارتی زیمنس پرداختیم. کلید حرارتی زیمنس با استفاده از عنصر بی متال موجود در ساختارش باعث قطع جریان ریز بارها و محافظت از الکترو موتورها می شود. امنیت بالای کلید حرارتی زیمنس نسبت به بی متال ها باعث شده است که امروزه برای محافظت از جریان مدارهای قوی و الکتروموترها از آن استفاده کنند. کلید های حرارتی زیمنس در انواع مختلفی تولید می شوند و میزان جریان آنها بین 80 تا 120 آمپر است. استفاده از کلید های حرارتی در الکترو موتورها باعث محافظت آن در برابر جریان حرارتی، جریان مغناطیسی و زیر بارها نیز می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *