لوگو زیمنس

LOGO زیمنس عنوان تجاری مینی پی‌ال‌سی تولید شده توسط شرکت زیمنس است. این قطعه الکتریکی کوچک علاوه بر ابعاد به لحاظ سخت‌افزاری نیز با سایر پی‌ال‌سی ها تفاوت دارد. اگرچه در گذشته به دلیل قیمت بالا استقبال مناسبی از این قطعات الکتریکی صورت نگرفته است. اما امروزه به دلیل قیمت بهینه، تنوع بالا و امکانات زیاد مورد توجه بسیاری از کاربران قرار دارند. این مقاله به بررسی تمامی نکات پیرامون لوگو زیمنس اختصاص داده شده است. در ادامه با تأمین صنعت همراه باشید.

 

پی‌ال‌سی چیست؟

پی‌ال‌سی یک قطعه الکترونیکی منطق‌پذیر است. دلیل استفاده از واژه منطق‌پذیر برای این قطعه‌ها انجام تمامی وظایف و تسک‌های تعیین شده است. گاهی اوقات فرمان یا تسک با استفاده از سنسور و گاهی توسط کاربر به پی‌ال‌سی داده می‌شود. پی‌ال‌سی به زبان ساده‌تر نوعی رایانه صنعتی و دیجیتال کوچک است که برای کنترل دقیق و عیب‌یابی بخش‌های مختلف یک فرایند صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به‌عنوان مثال می‌توان به کنترل و مدیریت دستگاه‌های خطوط مونتاژ یا ربات‌های موجود در کارخانجات اشاره کرد.

 

مینی پی‌ال‌سی

تاکنون انواع مختلفی پی‌ال‌سی طراحی، تولید و روانه بازار شده است. تمامی مدل‌های موجود در بازار از نظر اتصالات سیم‌کشی مشابه هم هستند. اما از لحاظ برنامه‌ریزی و نرم‌افزاری با یکدیگر تفاوت دارند. پی‌ال‌سی ماژولار، های رک، کامپکت و مینی پی‌ال‌سی ازجمله این موارد به شمار می‌روند. کوچک‌ترین محصولات تولید شده در این زمینه مینی پی‌ال‌سی نام دارند. تفاوت مین پی‌ال‌سی و پی‌ال‌سی، تنها مربوط به ابعاد آنها نیست. بلکه به لحاظ سخت‌افزاری نیز متفاوت هستند. در واقع میزان تشکیلات سخت‌افزاری مینی پی‌ال‌سی کمتر از پی‌ال‌سی است. این تشکیلات مواردی چون کارت افزایشی، ماژول‌های تغذیه، ماژول اصلی و قطعات جانبی را شامل می‌شود. میزان استقبال متقاضیان در ابتدای ورود مدل‌های مینی پی‌ال‌سی به بازار به قیمت بالای این قطعات چندان گسترده نبود. اما با گذشت زمان به دلیل بهینه شدن قیمت و افزایش امکانات (از قبیل قابلیت برنامه ریزی با کلیدهای میان‌بر) میزان استقبال از این قطعات افزایش یافت.

 

مینی پی‌ال‌سی زیمنس

زیمنس (SIEMENS) یک شرکت آلمانی و چند ملیتی است که زمان تأسیس آن به سال ۱۸۴۰ آب باز می‌گردد. زمینه فعالیت این شرکت پیرامون طراحی و تولید تجهیزات الکتریکی، مخابراتی، پزشکی و … است. زیمنس در یکی از این موارد در طراحی و تولید انواع پی‌ال‌سی (مینی پی‌ال‌سی، ماژولار، های رک و کامپکت) فعالیت دارد. نام تجاری مینی پی‌ال‌سی این شرکت لوگو زیمنس (SIEMENS LOGO) نام دارد. برای مینی پی‌ال‌سی سایر شرکت‌ها نیز نام‌های تجاری دیگری استفاده می‌شود؛ به‌عنوان مثال می‌توان مینی پی‌ال‌سی ساخته شده توسط OMRON، MOELLER و ARRAY به ترتیب ZEN، EASY و SPR نامیده می‌شوند.

 

مزایای SIEMENS LOGO

لوگو زیمنس یا مینی پی‌ال‌سی زیمنس یک قطعه با مدار منطقی است که برای کنترل فرایندهای مختلف تأسیسات برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مزایای مختلفی برای این قطعه کوچک عنوان شده که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  • نیاز به تیغه کمکی ندارد
  • از تایمرهای زیاد و متنوع برخوردار است
  • به‌راحتی می‌توان خطاهای آن را اصلاح کرد
  • اتصالات و حجم سیم کشی را کاهش می‌دهد
  • به‌واسطه استفاده از رمز عبور امنیت بالایی دارد
  • در برابر هرگونه اعمال تغییرات انعطاف پذیری بالایی دارد
  • می‌توان با نمایشگرهای ال‌سی‌دی عملکرد مدار را مدیریت کرد
  • می‌توان بدون نیاز به رایانه و به صورت دستی آن را برنامه نویسی کرد
  • می‌توان برنامه موردنظر را طراحی و به مینی پی‌ال‌سی زیمنس ارسال کرد
لوگو زیمنس

لوگو زیمنس

ساختمان SIEMENS LOGO

سخت‌افزاری لوگو زیمنس از بخش‌های مختلف تشکیل شده است. این بخش‌ها ورودی، خروجی، ماژول اصلی، ماژول تغذیه، صفحه نمایش و کارت‌های افزایشی را شامل می‌شوند. ورودی‌های مینی پی‌ال‌سی زیمنس شامل کلید، سنسور، میکروسوئیچ و … است. خروجی‌های مینی پی‌ال‌سی زیمنس نیز با نوع رله‌ای یا ترانزیستور طراحی می‌شود. موتور، جک، شیر برقی و چراغ سیگنال ازجمله خروجی‌های این قطعه الکترونیکی به شمار می‌روند. ماژول اصلی پردازش سیگنال‌ها و خروجی سایر قطعات را برعهده داشته و تحت ولتاژهای مختلف قرار می‌گیرد. نمایش امکانات مختلفی به مینی پی‌ال‌سی می‌بخشد که از جمله آنها می‌توان به قابلیت تست برنامه با کلیدهای تعبیه شده و نمایش ورودی‌ها و خروجی‌ها اشاره کرد. از طرفی نبود صفحه نمایش نیز موجب کاهش هزینه‌ها و کاهش ابعاد قطعه می‌شود.

 

انواع لوگو زیمنس

بر اساس وضعیت ساختمان سه مدل لوگو زیمنس از قبیل استاندارد، لانگ (Long) و باس (Bus) طراحی و تولید شده است. نسل‌های مختلفی از لوگو زیمنس استاندارد ساخته شده است که از لحاظ تعداد ورودی با هم تفاوت دارند؛ به‌عنوان‌مثال نسل‌های OBA0 و OBA1 با ۴ خروجی دیجیتال و 4 ورودی ساخته شده‌اند. این در حالی است که نسل OBA3 ، از ۳۲ ورودی (۲۴ دیجیتالی و ۸ آنالوگ) و ۱۶ خروجی دیجیتال بهره می‌گیرند. تاکنون سه نسل از مدل لانگ به بازار عرضه شده که شامل OBA0، OBA1 و OBA2 است. تعداد ورودی و خروجی‌های لوگو زیمنس مدل لانگ دو برابر مدل استاندارد است. علاوه بر این، قابلیت افزایش تعداد ورودی و خروجی برای مدل لاین فراهم شده است.

 

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی یکی از انواع پرکاربرد پی‌ال‌سی تحت عنوان مینی پی‌ال‌سی زیمنس یا لوگو زیمنس پرداختیم. مزایای بسیاری برای این قطعه الکترونیکی عنوان شده که از جمله آنها می‌توان به کاهش حجم سیم کشی و اتصالات اشاره کرد. برنامه نویسی دستی، امنیت بالا، انعطاف پذیری زیاد در برابر اصلاح یا اعمال تغییرات و مدیریت ساده‌تر به واسطه صفحه نمایشگر از مزایای دیگر مینی پی‌ال‌سی زیمنس است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.