مزایا و کاربرد سافت استارتر

امروزه در بسیاری از صنایع از موتورهای الکتریکی یا الکتروموتورها برای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی استفاده می‌شود. الکتروموتورها تجهیزات بسیار پیشرفته و مهمی هستند که نیاز به امنیت بالایی دارند. در صنایع مختلف برای امنیت الکتروموتورها از تجهیزات مختلفی مانند اینورتر یا سافت استارتر زیمنس استفاده می‍‌کنند. سافت استارترها یکی از جدیدترین و پیشرفته‌ترین استارترها هستند که توسط برندهای مختلفی مانند زیمنس آلمان تولید می‌شوند. در این مقاله با کاربرد سافت استارتر، ویژگی، مزایا، نکات مهم هنگام خرید و نحوه عملکرد آن آشنا می‌شویم. در ادامه با تأمین صنعت همراه باشید.

 

سافت استارتر

سافت استارتر (soft starter) یکی از انواع راه‌اندازهای الکتروموتور است که به نرمی باعث روشن شدن الکتروموتورها می‌شود. سافت استارتر تأثیر بسزایی در افزایش امنیت الکتروموتور دارد. این دستگاه با استفاده از یک جریان برق مخصوص که شامل جریان فاز و نول است، روشن می‌شود. از سافت استارتر برای موتورهایی که دارای توان بالایی هستند، استفاده می‌شود. در واقع از سافت استارتر بیشتر برای الکتروموتورهای سه فاز که دارای قدرت بالایی هستند، استفاده می‌شود؛ بنابراین بهتر است برای راه اندازی الکتروموتورهای تک فاز و محافظت آن‌ها از دستگاه‌های دیگری استفاده شود.

مزایا و کاربرد سافت استارتر

مزایا و کاربرد سافت استارتر

کاربرد سافت استارتر

دلیل اصلی استفاده از سافت استارتر، کاهش ولتاژ موتور در هنگام راه اندازی موتور است. کاهش ولتاژ موتور باعث می‌شود که الکتروموتورها در هنگام روشن شدن شتاب کمتری داشته باشند. سافت استارترها در صنایع مختلف برای راه اندازی آرام و محافظت از الکتروموتورهایی با توان بالا استفاده می‌شوند. سافت استارترها با کاهش گشتاور موتورها و زیاد کردن آن به مرور باعث امنیت آن می‌شوند. بهتر است از سافت استارترها در موتورهایی که دارای سرعت ثابتی هستند، استفاده شود. در صنایع مختلف برای راه‌اندازی و حفاظت از فن‌ها، پنکه‌ها، تسمه نقاله، پمپ آب و… از سافت استارتر استفاده می‌کنند. سافت استارتر علاوه بر افزایش امنیت تجهیزات، در کاهش لغزش و حرکت موتورها در حین روشن شدن و انجام کار مؤثر است.

 

انواع سافت استارتر

سافت استارترها با توجه به نوع برند و نحوه کارکرد انواع مختلفی دارند. سافت استارترها ممکن است به لحاظ میزان ولتاژ و نحوه عملکرد با هم دیگر متفاوت باشند. به طور کلی سافت استارترها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

  • سافت استارتر آنالوگ: سافت استارتر آنالوگ قدیمی‌تر هستند و برای راه‌اندازی آن‌ها از دیپ سوئیچ یا پتانسیومترهایی که روی دستگاه اصلی نصب شده است، استفاده می‌شود.
  • سافت استارتر دیجیتال: سافت استارتر دیجیتال که نسبت به مدل آنالوگ جدیدتر هستند از امکانات پیشرفته‌تری برخوردار هستند. به سافت استارترهایی که تنظیمات و روشن شدن آن توسط نمایشگر انجام شود، سافت استارترهای دیجیتال می‌گویند. سافت استارتر دیجیتال قابلیت دسترسی و ارتباط با شبکه‌های صنعتی را دارند.
مزایا و کاربرد سافت استارتر

مزایا و کاربرد سافت استارتر

نحوه نصب سافت استارتر

نحوه نصب سافت استارتر با اینورتر متفاوت است. سافت استارتر شامل سه عدد ورودی و سه عدد خروجی می‌شود. همچنین در سافت استارتر برای روشن کردن از کنتاکتور سیم‌بندی قدرت و فرمان استفاده می‌شود. برای روشن کردن سافت استارتر به یک جریان برق جداگانه نیاز است. در سافت استارتر از کنتاکتور استفاده می‌شود تا قبل از روشن‌شدن، برق به الکتروموتور متصل نشود. در ادامه با تنظیم سافت استارتر از طریق صفحه نمایش یا پتانسیومتر، برای راه‌اندازی نرم الکتروموتورها اقدام می‌کنند. تنظیم پارامترها در سافت استارترها نیاز به مهارت و تجربه بالایی دارد. با توجه به نوع الکتروموتور نحوه روشن کردن سافت استارتر باید تنظیم شود.

 

تفاوت اینورتر و سافت استارتر

سافت استارتر و اینورترها هر دو دستگاهی هستند که باعث کنترل سرعت الکتروموتورها و کاهش ولتاژ آن‌ها می‌شود. با این حال از سافت استارترها تنها برای کنترل سرعت در زمان راه‌اندازی استفاده می‌شود. اما در اینورترها زمان کنترل مشخص نیست و می‌توان حتی بعد از راه‌اندازی الکتروموتور مورد نظر را کنترل کرد. در واقع سافت استارترها تنها برای راه‌اندازی نرم موتور استفاده می‌شوند. با این وجود سافت استارترها صرفه اقتصادی بالایی دارند و از قیمت بسیار کمتری نسبت به اینورترها برخوردار هستند.

 

مزایای استفاده از سافت استارترها

سافت استارترها دستگاه‌های به روز و مدرنی هستند که برای الکتروموتورهایی سه فاز و قدرتمند کاربرد دارند. سافت استارترها از مزایایی زیادی برخوردار هستند. به همین دلیل در بیشتر صنایع بزرگ از سافت استارتر برای راه‌اندازی استفاده می‌کنند. مزایای سافت استارترها عبارتند از:

  • استفاده از سافت استارترها در الکتروموتورها باعث می‌شود که این دستگاه‌ها با سرعت بسیار کمی و بدون ضربه و لغزش زیاد روشن خاموش شوند. این ویژگی باعث می‌شود که آسیب کمتری به الکتروموتورهای سه فاز ایجاد شود.
  • سافت استارترها نقش بسزایی در بهبود عملکرد الکتروموتورها دارند و باعث افزایش عملکرد و راندمان سیستم‌های صنعتی می‌شوند.
  • یکی از مزایای استفاده از سافت استارتر در صنایع مختلف برای راه‌اندازی الکتروموتورها، کاهش هزینه‌های مربوط به نگهداری و تعمیر آن است. استفاده از این دستگاه باعث می‌شود که الکتروموتورها کمتر آسیب ببینند و نیاز کمتری به تعمیر داشته باشند.
  • در صورتی که سافت استارترها برای سیستم‌ها یا الکتروموتورهای بسیار قوی نصب شوند و برای راه-اندازی بارهای سنگین از آن‌ها استفاده شود، با استفاده از روش ضربه‌ای به راه‌اندازی سیستم می‌پردازند که از آسیب‌دیدن آن جلوگیری می‌کند.
  • سافت استارترها از روش‌های مختلفی برای راه‌اندازی الکتروموتورها استفاده می‌کنند. این ویژگی باعث شده است که سافت استارترها با الکتروموتورهای مدل‌های مختلف سازگار شوند و بدون آسیب به الکتروموتور باعث راه‌اندازی آن شوند.
مزایا و کاربرد سافت استارتر

مزایا و کاربرد سافت استارتر

معایب استفاده از سافت استارتر

سافت استارتر دستگاهی است که باعث افزایش طول عمر الکتروموتورها می‌شود. سافت استارتر با کاهش ولتاژ و زیاد کردن آن به صورت تدریجی باعث روشن شدن و راه‌اندازی الکتروموتور می‌شود. با این وجود در صورتی که در دستگاهی از الکتروموتور استفاده شود، امکان کنترل آن دستگاه بعد از راه‌اندازی وجود ندارد. بنابراین با استفاده از سافت استارتر نمی‌توان بعد از راه اندازی موتورها را کنترل کرد و تغییری در سرعت آن ایجاد کرد.

 

قیمت سافت استارتر

امروزه به دلیل استفاده از زیاد از سافت استارتر در صنایع مختلف، شرکت‌های زیادی اقدام به تولید انواع سافت استارتر کرده‌اند. فاکتورهای مختلفی در قیمت سافت استارتر تأثیرگذار است. عواملی مانند جنس بدنه، نوع برند، نوع سافت استارتر، سایز سافت استارتر، رنج توان و قدرت آن در قیمت سافت استارتر تأثیرگذار است.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] که یکی از این روش ها راه اندازی موتور با استفاده از سافت استارتر زیمنس است که در ادامه به بررسی بیشتر این روش خواهیم […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.