کلید اتوماتیک کمپکت زیمنس

کلید اتوماتیک زیمنس با نام های دیگری چون کلید اتوماتیک کمپکت زیمنس، کلید اتوماتیک یا کلید کمپکت نیز شناخته می شود؛ این کلید جزو تجهیزات حفاظتی فشار ضعیف زیمنس است. این کلید اتوماتیک کاربردهای زیادی دارد که یکی از کاربردهای آنها استفاده از آنها در تابلوهای برق است. وجود آنها در تابلوهای برق موجب قطع و وصل سریع و آسان جریان می شود. این کلید ها در مدل های مختلف عرضه می شوند که با توجه به مدلی که دارند رنج جریانی و قدرت قطع آنها می تواند متفاوت باشد. در ادامه این مطلب بیشتر در خصوص این کلیدهای اتوماتیک بحث می شود. با شرکت تأمین صنعت در این مقاله همراه باشید.

 

آشنایی با کلید اتوماتیک زیمنس

کلید اتوماتیک زیمنس توسط کمپانی زیمنس در چهار مدل 3va6، 3va5، 3va2 و 3va1 تولید شده است. هر کدام از این کلیدها دارای ویژگی ها و قابلیت های مختلفی هستند. با استفاده از این کلیدها می‌توان برای قطع و وصل مکرر جریان به صورت دستی یا به کمک ریموت اقدام کرد. کلید اتوماتیک زیمنس امنیت بیشتری در سیستم فراهم می کند. برای اینکه بررسی کلید اتوماتیک زیمنس راحت تر انجام شود؛ دو نمونه از مدل های آن مورد بررسی قرار می گیرد:

کلید اتوماتیک کمپکت زیمنس

کلید اتوماتیک کمپکت زیمنس

ویژگی های کلید اتوماتیک 3va1

رنج جریانی این کلید اتوماتیک بین ۱۶ تا ۱۰۰۰ آمپر بوده و سطح ولتاژی آن ۴۱۵ ولت است. توانایی این را دارد که هم در ولتاژ مستقیم و هم ولتاژ غیر مستقیم مورد استفاده قرار گیرد. تحمل دما تا ۵۰ درجه سانتی گراد، قابل سفارش در انواع یک پل تا چهار پل، درجه حفاظت lp40، عدم افت عملکرد تا دمای ۵۰ درجه، قابلیت نصب به صورت ثابت و plug- in، قدرت قطع بین 16kA و 70kA تا جریان ۶۳۰ آمپر، قدرت قطع بین 55ka و 110ka تا جریان ۱۰۰۰ آمپر، مجهز به حفاظت مغناطیسی حرارتی از مهمترین ویژگی های این مدل از کلید اتوماتیک زیمنس است.

 

ویژگی های کلید اتوماتیک زیمنس 3va2

رنج جریانی این کلید اتوماتیک بین ۲۵ تا ۱۶۰۰ آمپر است. با توجه به سایز کلید اتوماتیک قدرت قطع آن می تواند متفاوت باشد؛ قدرت قطع این کلید بین 55ka تا 150ka می تواند متغیر باشد. قابلیت نصب به سه حالت draw out، ثابت و plug- in، دمای کارکرد آن بین ۲۵ تا ۷۰ درجه سانتیگراد است. از این کلید می توان فقط در سطح ولتاژ AC استفاده کرد.

کلید اتوماتیک کمپکت زیمنس

کلید اتوماتیک کمپکت زیمنس

کاربرد کلید اتوماتیک زیمنس

کاربرد کلید اتوماتیک زیمنس عبارتند از:

حفاظت از دستگاه ها در برابر اضافه بار

ممکن است تعداد تجهیزاتی که در یک مدار کار می کنند زیاد باشد یا ممکن است یکی از دستگاه ها بیش از حد توان کار کند؛ به عنوان مثال ممکن است توان عادی موتور یک دستگاه ۱۰۰ آمپر باشد در حالی که در شرایط اضافه بار ممکن است به اندازه ۱۵۰ آمپر از دستگاه کار کشیده شود‌. این اضافه بار باعث ایجاد جریان زیاد در موتور شده و موتور دستگاه را داغ می کند اگر مدار توسط رله اضافه بار قطع نشود موتور عمر کوتاهی خواهد داشت و سریع آسیب می بیند؛ برای حفاظت از دستگاه ها در برابر اضافه بار از کلید اتوماتیک زیمنس می توان استفاده کرد.

حفاظت از جریان اتصال کوتاه

وقتی دو رسانای لخت به یکدیگر اتصال پیدا می کنند؛ ایجاد اتصال کوتاه می‌ کنند. در اینگونه مواقع مقاومت افت شدیدی پیدا کرده و به صفر کاهش پیدا می‌کند. جریان اتصال کوتاه ممکن است هزاران برابر بیشتر از جریان عادی باشد؛ به همین سبب گرمایی که تولید می کند بسیار بالا است به طوری که می تواند به تجهیزات و رساناها آسیب جدی وارد کند. با استفاده از کلید اتوماتیک زیمنس می‌ توان در هنگام ایجاد اتصال کوتاه جریان را بلافاصله قطع کرد تا از ایجاد آسیب به تجهیزات جلوگیری شود. کلید اتوماتیک زیمنس به خوبی می تواند حفاظت را در انواع مختلف شبکه ها بدون خطا و به صورت کامل انجام دهد.

حفاظت از افت بیش از حد ولتاژ

ممکن است در تأسیسات برق صنعتی، ماشین آلات و شبکه های توزیع افت بیش از حد ولتاژ رخ دهد؛ افت بیش از حد ولتاژ می تواند موجب عملکرد نامطلوب این تأسیسات شود و انرژی قابل‌ ملاحظه ای تلف شود. همچنین افت ناگهانی ولتاژ می تواند روی موتور وسایل الکتریکی تأثیر مخرب بگذارد؛ با استفاده از کلید اتوماتیک زیمنس می توان از ایجاد تأثیرات نامطلوب ذکر شده جلوگیری کرد.

کلید اتوماتیک کمپکت زیمنس

کلید اتوماتیک کمپکت زیمنس

مزیت های کلید اتوماتیک زیمنس

مزیت های کلید اتوماتیک زیمنس عبارتند از:

 • تعیین وضعیت کلید در حالت های قطع، وصل و وقوع خطا توسط سیگنال
 • سرعت عمل بالا در قطع مدار در مواقع ضروری
 • توانایی قطع جریان اتصال کوتاه به دفعات مکرر بدون نیاز به آسیب و تعمیر در مدل های ICS
 • قطع مدار به صورت خودکار در اثر جریان زیاد
 • قطع سه فاز به صورت همزمان در مواقع لازم
 • ساختار یکپارچه و فشرده
 • اشغال کردن فضای کم در تابلو برق ها
 • نصب سریع، راحت و متنوع
 • لوازم جانبی مطابق با شکل ظاهری کلید
 • امکان انتخاب سطح مقطع جریان ماکسیمم
 • نمایش مقدار جریان در واحد
 • قابلیت ارتباط از طریق پروتکل های شبکه های مختلف

 

نتیجه گیری

کلید اتوماتیک زیمنس به خوبی می‌تواند از تأسیسات روشنایی، ماشین آلات، تأسیسات برق صنعتی، کابل ها و غیره در برابر اضافه بار، افت ناگهانی جریان، اتصال کوتاه محافظت کند. این کلیدها در انواع یک پل تا چهار پل تولید شده و دارای مزیت هایی از جمله ساختار یکپارچه، نصب سریع و راحت، قابلیت نصب به صورت ثابت و plug- in، حفاظت مغناطیسی حرارتی، ساختار ماژولار، لوازم جانبی متنوع و مطابق با شکل ظاهری کلید است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.